Jak co roku 4 młodych i zdolnych tenorów walczyło w przyjacielskiej bitwie o zwycięstwo i platynową różę. W tym roku do walki o platynową różę i stanęli Szymon Rona, Dawid Kwieciński, Bartosz Gorzkowski i Aleksander Zuchowicz. Jan Kiepura byłby z nich bardzo dumny. Tenorów w walce wspierały wspaniałe śpiewaczki Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Monika Łopuszyńska, Anna Wróbel i Alicja Węgorzewska. Artystom towarzyszy Stokłosa Collective Orchestra pod dyrekcją Jana Stokłosy.
W tym roku motywem przewodnim koncertu był uwielbiany przez publiczność crossover – czyli mieszanie styli muzycznych – w naszym przypadku jest to połączenie klasyki i muzyki popularnej.
Któż z nas nie zna piosenek Andrei Bocellego czy wspaniałych koncertów Trzech Tenorów ?
Jak co roku usłyszeliśmy występy solowe, duety, kwartety. Zabraliśmy Państwa w muzyczną podróż, pełną emocji, wzruszeń i wspomnień.
Oczywiście nie zabraknie stałego już elementu Bitwy tenorów na róże, czyli uroczego i zabawnego starcia tenorów w utworze O Sole mio.
Artystom towarzyszyła Stokłosa Collective Orchestra pod dyrekcją Jana Stokłosy.
W tym roku w Jury zasiedli Agnieszka Rehlis, Ryszard Karczykowski i Michał Maciaszczyk.
Koncert poprowadzili Alicja Węgorzewska i Tomasz Tylicki.
Laureatem IX Bitwy Tenorów na róże został Szymon Rona. Nagrodę wręczyła Pani Kalina Cyz, Redaktor naczelna TVP Kultura i TVP Kultura 2 Koncert był zarejestrowany w studio TVP Kultura i emitowany kilkukrotnie na antenach TVP Kultura, TVp2, TVP Polonia i TVP Kobieta.
Bitwa Tenorów na róże to sztandarowy projekt Fundacji StartSmart.
Jest to przyjacielska bitwa czterech młodych tenorów o uznanie publiczności, a co za tym idzie o róże, które są jednocześnie głosami w konkursie. Tenorzy walczą na kadencje i oddechy, czarują uśmiechem w towarzystwie znakomitych śpiewaczek operowych.
Od 9 lat, wspaniałe koncerty, propagujące muzykę klasyczną zdobywają nowe rzesze publiczności, są wyczekiwane i cieszą się wielką sympatią widzów. Projekt powstał na potrzeby Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy Zdrój w 2013, gdzie prezes Fundacji StartSmart Alicja Węgorzewska była Dyrektorem Artystycznym. Był to hołd dla Jana Kiepury, największego polskiego tenora, w kolejną rocznicę śmierci.
Alicja Węgorzewska chcąc przybliżyć muzykę klasyczną szerokiemu gronu publiczności, zorganizowała satelitarną transmisję live, po raz pierwszy w 47 letniej historii festiwalu. Pierwszą Bitwę Tenorów w prestiżowym czasie antenowym obejrzało blisko 2 miliony widzów. Zamysłem była także promocja młodych polskich artystów i realizatorów. Kolejne lata przyniosły kolejne wspaniałe edycje i pozwoliły odkryć prawdziwe talenty,
Od 9 już lat Bitwę Tenorów na róże obejrzało blisko 15 milionów widzów. Koncert był wielokrotnie retransmitowany w różnych stacjach telewizyjnych – ogólnopolskich i lokalnych.
Przez te wspaniałe 9 lat w koncercie wystąpili wspaniali i uznani artyści, m.in. Simone Kermes, Agnieszka Rehlis Grażyna Brodzińska, Alicja Węgorzewska, Joanna Moskowicz, Tre Voci, Krystian Krzeszowiak. Koncerty odbywały się na zarówno na deptaku w Krynicy Zdrój, jak i w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Teatrze Dramatycznym czy studiu telewizyjnym.
fot. Grzegorz Bargieł
Projekt dofinansowany przez Fundację Orlen