IX Bitwa Tenorów na róże

Jak co roku 4 młodych i zdolnych tenorów walczyło w przyjacielskiej bitwie o zwycięstwo i platynową różę. W tym roku do walki o platynową różę i stanęli Szymon Rona, Dawid Kwieciński, Bartosz Gorzkowski i Aleksander Zuchowicz. Jan Kiepura byłby z nich bardzo dumny. Tenorów w walce wspierały wspaniałe śpiewaczki Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Monika Łopuszyńska, Anna Wróbel i Alicja Węgorzewska. Artystom towarzyszy Stokłosa Collective Orchestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. 

W tym roku motywem przewodnim koncertu był uwielbiany przez publiczność crossover – czyli mieszanie styli muzycznych – w naszym przypadku jest to połączenie klasyki i muzyki popularnej.

Któż z nas nie zna piosenek Andrei Bocellego czy wspaniałych koncertów Trzech Tenorów ?

Jak co roku usłyszeliśmy występy solowe, duety, kwartety. Zabraliśmy Państwa w muzyczną podróż, pełną emocji, wzruszeń i wspomnień.

Oczywiście nie zabraknie stałego już elementu Bitwy tenorów na róże, czyli uroczego i zabawnego starcia tenorów w utworze O Sole mio.

Artystom towarzyszyła Stokłosa Collective Orchestra pod dyrekcją Jana Stokłosy.

W tym roku w Jury zasiedli Agnieszka Rehlis, Ryszard Karczykowski i Michał Maciaszczyk.

Koncert poprowadzili Alicja Węgorzewska i Tomasz Tylicki.

Laureatem IX Bitwy Tenorów na róże został Szymon Rona. Nagrodę wręczyła Pani Kalina Cyz, Redaktor naczelna TVP Kultura i TVP Kultura 2 Koncert był zarejestrowany w studio TVP Kultura i emitowany kilkukrotnie na antenach TVP Kultura, TVp2, TVP Polonia i TVP Kobieta.

 

            

Bitwa Tenorów na róże to sztandarowy projekt Fundacji StartSmart.

Jest to przyjacielska bitwa czterech młodych tenorów o uznanie publiczności, a co za tym idzie o róże, które są jednocześnie głosami w konkursie. Tenorzy walczą na kadencje i oddechy, czarują uśmiechem w towarzystwie znakomitych śpiewaczek operowych.

Od 9 lat, wspaniałe koncerty, propagujące muzykę klasyczną zdobywają nowe rzesze publiczności, są wyczekiwane i cieszą się wielką sympatią widzów. Projekt powstał na potrzeby Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy Zdrój w 2013, gdzie prezes Fundacji StartSmart Alicja Węgorzewska była Dyrektorem Artystycznym. Był to hołd dla Jana Kiepury, największego polskiego tenora, w kolejną rocznicę śmierci.

Alicja Węgorzewska chcąc przybliżyć muzykę klasyczną szerokiemu gronu publiczności, zorganizowała satelitarną transmisję live, po raz pierwszy w 47 letniej historii festiwalu. Pierwszą Bitwę Tenorów w prestiżowym czasie antenowym obejrzało blisko 2 miliony widzów. Zamysłem była także promocja młodych polskich artystów i realizatorów. Kolejne lata przyniosły kolejne wspaniałe edycje i pozwoliły odkryć prawdziwe talenty,

Od 9 już lat Bitwę Tenorów na róże obejrzało blisko 15 milionów widzów. Koncert był wielokrotnie retransmitowany w różnych stacjach telewizyjnych – ogólnopolskich i lokalnych.

Przez te wspaniałe 9 lat w koncercie wystąpili wspaniali i uznani artyści, m.in. Simone Kermes, Agnieszka Rehlis  Grażyna Brodzińska, Alicja Węgorzewska, Joanna Moskowicz, Tre Voci, Krystian Krzeszowiak. Koncerty odbywały się na zarówno na deptaku w Krynicy Zdrój, jak i w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Teatrze Dramatycznym czy studiu telewizyjnym.

 

fot. Grzegorz Bargieł

 

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „IX BITWA TENORÓW NA RÃŻE LOTTO Partner Główny koncertu IX Bitwa Tenorów na Róże”

 


 
 

 

 

Projekt dofinansowany przez Fundację Orlen